entuzjastycznie, czasem o internecie
Kategorie: Wszystkie | archiwum
RSS
poniedziałek, 16 czerwca 2008
Wreszcie mam coś oryginalnego do powiedzenia, więc odkurzam blogaska. Pół zeszłego tygodnia spędziłem na tzw. bywaniu, spijałem miód z ust różnych prelegentów, podjadałem kanapeczki i w ogóle się wykonferencjonowałem za pół roku z okładem. Kolejno obskoczyłem: TMT.Communities, KreoAulę, oraz społecznościowy Bootstrap - wywołało to u mnie konieczność podzielenia się wrażeniami z moimi wszystkimi pięcioma czytelnikami (Mamo, pozdrawiam!). Nie będę się wdawał we flejmy, które możecie sobie poczytać gdzie indziej (linki niżej), może wywołam nowe ;-).

TMT.Communities
Duże nadzieje miałem wybierając się tam (udział człowieka z Techcruncha i Maćka Popowicza z Naszej-klasy, obiecująco wyglądające zapowiedzi współpracy z blogerami, rozumiecie...). Rzeczywistość skrzeczała tu i ówdzie niestety.
Nie mam nic przeciwko promowaniu inwestycji MCI (święte prawo gospodarza) czy też opowieściom o kilkunastu serwisach giełdowych (jw). Nie boli mnie też specyficzny styl Michała Fabera, który często gęsto odpływał w świat swoich osobistych przygód z internetem.
Trochę pod prąd opiniom, które przeczytałem przez weekend, uważam że udział "blogerów" był niepotrzebny, a zwłaszcza w takiej formie. Próba zachowania balansu między "krawaciarzami" a (brrr) "ibergikami" nie mogła skończyć się dobrze. Panel w postaci pięciu czy sześciu facetów za stołem, mających max po kilka minut na wygłoszenie swoich kwestii + drugie tyle komentatorów z kanapy wywoływanych od czasu do czasu przez prowadzącego imprezę to nie jest dobry przepis na dyskusję. Do tego przydługie prezentacje zabijają zainteresowanie widowni.
Żeby nie było, że niekonstruktywnie narzekam - rok temu byłem na konferencji poświęconej z grubsza temu samemu tematowi, a mianowicie na NextWeb 2007. Tam scena należała do managerów kierujących emocjonującymi projektami (Netvibes, Digg, OpenId...) lub prezentujących swoje startupy (Respectance, Zyb, Mobiluck...), a rolę komentatorów w loży szyderców pełniło duo "krawaciarz" Jeff Clavier i "bloger" Marc Canter. Schemat: 15 minut prezentacji, 15 minut dyskusji z komentatorami + pytania z sali działał tam świetnie i jest wg mnie optymalny.
Gdybym był człowiekiem z widowni, to byłbym wielce zadowolony z takiego przeniesienia akcentów, że to "twórcy" społeczności (których nie brakowało - nasza-klasa, przeznaczeni, pytamy.pl, blip, monetto, crowdstorm, panowie od gier mmorpg, wreszcie niżej podpisany) opowiadają o swoich kejsach i własnych egzitach, a eksperci z funduszy to komentują, wskazują błędy i oceniają wyniki. Może następnym razem?
No i te teksty o kanapie za 30 koła bardzo słabe, przeliczyłem sobie to na cenę za metr bieżący kanapy i wyszło, że jestem właścicielem bardziej ekskluzywnego mebla (zainteresowanych zapraszam, można posiedzieć i popykać ze mną na Xboksie).
Dosyć o organizacji, trochę o tym co widziałem i słyszałem (w punktach, hehe):
 • nie podzielam zachwytów nad prezentacją prawników z CMS Cameron McKenna.
  • (spiskowa teoria dziejów on) Uważam, że eksponowanie przez nich kwestii związanych z ochroną dóbr osobistych to nakręcanie histerii typu amerykańskiego, gdzie każdy sądzi się z każdym o wszystko. Korzystają na tym głównie prawnicy, a tracimy wolność słowa (spiski off).
   • Większość domniemanych naruszeń dóbr osobistych w internecie dotyczy przecież nicków, a nie osób, reszta to głównie nawalanki w polityków (no cóż, cena pełnienia funkcji publicznych) i różne firmy (ale to święte prawo konsumenta, amirite?).
  • Martwi mnie, że zupełnie pominięto zupełnie podstawową dla istnienia serwisów składających się z User Generated Content sprawę praw autorskich.
   • Usunięcie użytkownika obrażającego innych żadnemu przedsięwzięciu nie zaszkodzi, a celnie wymierzone żądanie zdjęcia treści może zabić każdy serwis z filmami, przepisami kulinarnymi czy nawet statusami (#blipafera?).
  • W ogóle można te pół godziny opowiadania prawa zastąpić slajdem: "nie zaczynaj działalności bez dobrego regulaminu". Dla mnie to oczywiste, ale pewnie jestem dziwny.
 • Zagraniczny gość opowiedział o tym, że na Zachodzie też jest internet i Twitter
 • Czy to, że przedstawiciel Intel Capital powiedział (cytuję z pamięci) "nie ma sensu być piątą siecią społeczną" oznacza, że już nawet inwestorzy nie wierzą w Grono?
 • Zaniepokoiło mnie zupełne zignorowanie przez człowieka z Belysio megakonkurencyjnego otoczenia dla usług komórkowo-społecznościowych. Rozumiem, że WWDC było zaledwie dwa dni wcześniej, ale pojawienie się na rynku zestawu iPhone 3G+GPS+MobileMe+SDK to gwarantowany ból głowy dla kogoś, kto inwestuje w komórkowe społeczności.
 • Reszta mnie jakoś nie oburzyła, nie wiem czy to dobrze czy źle
 • W sumie najlepszym momentem było to, jak Hazan opowiadał o Pytamy.pl, jak już pisałem wyżej - wolałbym wysłuchać szerszej prezentacji na temat tego serwisu.
Inne (znacznie szybsze) relacje:
KreoAula
Wreszcie coś ciekawego pod szyldem Auli (do tej pory mnie one zdecydowanie nie kręciły). Fajnie, że na widowni faktycznie byli designerzy i ludzie odpowiedzialni za wygląd serwisów. Szkoda tylko, że panel został zdominowany przez dyskusję na temat ustalania definicji sztuki i usability tudzież rozważania o wyższości jednego nad drugim.
Prezentacje były bardzo ciekawe, mam też kilka błyskotliwych przemyśleń dotyczących pierwszej z nich (autorstwa Marka Kasperskiego) :
 • nie wierzę w heat mapy i nie podzielam entuzjazmu dotyczącego ich stosowania
 • w ogóle nie wierzę w wyniki, które pokazują
  • taka heatmapa to ciężki skrypt, który wydłuża czas ładowania strony, a czasem w ogóle nie ładuje się do końca
  • w międzyczasie user zdąża sobie osiem razy kliknąć w cokolwiek na stronie
   • w szczególności na tekstowe linki, które ładują się szybciej niż obrazki (czy to może tłumaczyć fantastyczną klikalność obrazków pokazaną na slajdach?)
   • im user lepiej zaznajomiony z serwisem, tym szybciej klika do interesujących go treści i tym bardziej omija go skrypt heatmapy
  • sam czasem używam heatmap i pokazywane przez nie CTRy tylko z grubsza pokrywają się z tym, co widzę w statystykach serwisu
 • bladoniebieski i (chyba?) bladoróżowy, nieczytelny tekst prezentacji rzucanej w oświetlonym pomieszczeniu jest cholernie nie ok. To już chyba zagadnienie z tematu "dostępność", a nie "usability", ale kaman, oczy mam tylko jedne.
Polecam też:
Bootstrap
Mało brakowało, a bym nie trafił (grzecznie czekałem na wszystkich na Chłodnej 25). Ponarzekam trochę:
 • nie było "Windą na Bootstrap"
 • prezentacja prawnicza znów skupiona na ochronie dóbr osobistych i danych osobowych, a nie na prawach autorskich
 • zabrakło czasu na więcej pytań z sali ;-(
Reszta była już zdecydowanie OK, ze wskazaniem na świetną bootstrapową publiczność, która jakimś cudem nie wyglądała na znudzoną czy zaspaną (pomimo nieludzkiej pory). Marcin Jagodziński leciał trochę Michałem Faberem i m.in. opowiadał o swoich ciężkich przejściach z regulaminem pewnego forum lotniczego (wg mnie jest on bardzo rozsądny, po prostu Marcinowi nie trafiają się unikalne zdjęcia i zazdrości).
Zaimponowało mi ciepłe przyjęcie GoldenLine, reprezentowanego przez Arvinda Juneję - w nieznany mi sposób ten serwis wyrobił sobie bardzo pozytywny wizerunek. Nawet istnienie w jego obrębie forów o przysłowiowej dupie Maryny nie powoduje, że GL osłabia swój aspiracyjno-biznesowy sznyt (a Gazecie się oczywiście oberwało, że u nas biją Żydów i Polaków ;-).

Więcej na temat:

Nie będę się ładował w jakieś porównania, każda impreza miała inny charakter. Zabawne, że wszędzie spotkałem z grubsza te same osoby ;-)