entuzjastycznie, czasem o internecie
Blog > Komentarze do wpisu

beta.prezydent.pl

Dzięki potędze Wykopu udało mi się podejrzeć nową witrynę Prezydenta RP, dziwnym zbiegiem okoliczności stałem się w związku z tym telewizyjnym ekspertem ds. internetu ;) i miałem zaszczyt przedstawić dziś rano serwis widzom Polsat News. Niestety czasu było mało i zaledwie przemknęliśmy po temacie - a jest on według mnie na tyle ważny, że postanowiłem podzielić się z Wami moimi notatkami nt. serwisu Prezydenta:

 • w dużej mierze jest to redesign - wiele treści jest wprost przełożonych ze starego serwisu do nowego.
 • nie jest to zarzut - dotychczasowy serwis był bardzo siermiężny, a z własnego doświadczenia wiem, że redesign istniejącego serwisu jest trudniejszy niż robienie czegoś od zera.
 • pozytywny jest krótki czas realizacji serwisu - przetarg rozstrzygnięto niecałe dwa miesiące temu, wygrała doświadczona firma (ciekawostka: wcześniej popełniła m.in. serwis Platformy Obywatelskiej). jeśli dobrze rozumiem dokumentację przetargową to kwota zamówienia to 363 tys zł, była jeszcze jedna tańsza i jedna droższa oferta - zadecydowała ocena estetyki projektu
 • o samej estetyce nie będę się rozwodził, mi wygląd tej strony średnio odpowiada, choć to już kwestia gustu - ona może się podobać komuś kto uwielbia czcionki szeryfowe i wąską główną szpaltę
 • trudno mówić o nowych, nieobecnych w poprzednim wydaniu strony sekcjach - "Dla dzieci", "Debaty", ponieważ na razie funkcjonują tylko jako zapowiedzi. Przyznam, że zwłaszcza "Debaty" - jeśli faktycznie będą otwarta platformą dyskusji o ważnych sprawach - mogą być powodem, dla którego będę na wracał do prezydent.pl.
 • Nowa sekcja "Blog" to tak naprawdę dodatkowa kategoria aktualności, bez właściwej blogom funkcji komentowania. Na razie nie widać więc zapowiadanej wcześniej przez kancelarię interaktywności.
 • Inna nowość - Wirtualny spacer po pałacu jest od dawna dostępna na stronie www gazety dziennik.
 • Cieszy proste podanie podstawowych informacji o urzędzie w dziale "pytania i odpowiedzi" (tylko czemu na początek wybite są te o zarobkach prezydenta?).


jest kilka detali, które mi nie odpowiadają, ale w związku z tym, że strona ma wciąż charakter testowy to mam nadzieję że zostaną zmienione:

 • nie ma wersji w innych niż polski językach
 • niektóre elementy strony są niedostępne dla niepełnosprawnych (niewidomych) - np zadaj pytanie prezydentowi jest obrazkiem bez tekstu alternatywnego
 • widoczny na każdej podstronie kalendarz nie jest wygodnym sposobem nawigacji, również mechanizm tagów jest niezbyt udany
 • serwis polega na treściach wideo publikowanych przez kancelarię prezydenta w serwisie YouTube, na głównej stronie prezydent.pl widać nawet logo YouTube. Uważam, że to nieuzasadnione preferowanie jednego z obecnych na rynku dostawców technologii wideo, na dodatek zagranicznego i umieszczającego wewnątrz filmów reklamy. co prawda prezydent Obama i Kongres USA podobnie wykorzystują YouTube, ale nietrudno znaleźć głosy sprzeciwu wobec takiego faworyzowania tego serwisu. Według mnie oficjalna witryna Prezydenta RP i wszelkie inne instytucje publiczne powinnny korzystać z własnego (lub white-labelowego) odtwarzacza wideo.
 • kłuje mnie oczy niezręczny tytuł zakładki "Ludzie Prezydenta" - ona zawiera informacje o ministrach i doradcach prezydenta, a to nie są "jego" ludzie tylko urzędnicy państwowi - czyli moi i Wasi ludzie
 • strona po macoszemu traktuje historię urzędu prezydenta - kiepskie biogramy z poprzedniego wydania strony zostały dodatkowo ogołocone z fotografii i wyglądają wyjątkowo łyso przy rozbudowanych biogramach "ludzi prezydenta". Dziwi dodanie do listy prezydentów Edwarda Rydza-Śmigłego i Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, którzy tak naprawdę funkcji prezydenta nie pełnili. Dodano również ominiętego w poprzedniej wersji strony Bolesława Bieruta (ewww ;(.
 • ze strony zniknął - wymagany prawem - link do biuletynu informacji publicznej


Podsumowując - strona jest mimo wszystko lepsza niż dotychczasowa, a istniejące niedociągnięcia mogą zostać jeszcze poprawione - pamiętajmy że to jeszcze testowa odsłona strony, a z warunków przetargu wynika, że ma być jeszcze rozwijana.

 

EDIT: są pierwsze zmiany na stronie: pojawił się odnośnik do BIP-u, a ramka z Blogiem i Debatami została zastąpiona odnośnikami w bocznej nawigacji (to dobrze, bo na razie nie za wiele tam jest) aa jednak mi się przywidziało.

EDIT2: najważniejsze grafiki mają już odpowiednie podpisy, przyjazne do osób korzystających z trybu tekstowego (np. niepełnosprawnych)

poniedziałek, 27 lipca 2009, ols

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: zdzich, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/27 21:59:01
Niestety nie wiadomo kto to jest "zespół Prezydent.pl", podpisujący się pod blogiem. Czy jest to Prezydent i jego brat, czy jakaś bliżej nieokreślona grupa. Sprawia wrażenie dwuwładzy w Pałacu Prezydenckim i tego, że Prezydent RP jest członkiem bliżej nieokreślonego zespołu.
-
Gość: encrypted, *.gratka.pl
2009/07/28 09:03:54
nieprawdą jest że to jest redesign - wcześniejszą stronę mieli bodajże zrobioną w Javie ta lata na PHP-ie, a treści zostały ponownie wprowadzone do nowego serwisu.

sekcja "Dla dzieci"? A dlaczego dzieci mieszać do polityki? Uważam że taka sekcja jest niepotrzebna na stronach oficjalnych, wręcz na tej wygląda śmiesznie - po prostu jest pusta - można by było ją ukryć, taki sam efekt by był.

Blog w oficjalnym rządowym serwisie? Chyba komuś klepki się nieodpowienio ułożyły - żałosna próba bycia "modnym" i ewentualnego dotarcia do wyklętych przez PiS internatutów.

Godna pochwały jest sekcja FAQu czyli "pytania i odpowiedzi" sądzę że powinna być sukcesywnie rozbudowywana, obecnie zawarte pytania zaspokoją ciekawość więkości ludzi.

Fakt nazwa "Ludzie Prezydenta" niezbyt trafiona - proponuje "Pracownicy Kancelarii" lub bardziej neutralną - mniej kojażącą się z łapownictwem.
-
Gość: JoasiaM, *.icpnet.pl
2009/07/28 09:41:17
DługoszOwskiego. Wpis na Wikipedii poprawny, a tutaj z literówką.
-
ols
2009/07/28 12:14:04
@JoasiaM: dzięki za zwrócenie uwagi, pisałem całość na kolanie

@encrypted: chodziło mi raczej o to, że treści nie zostały stworzone od zera, lajkonika nie interesuje raczej co tam hula pod maską
Strona dla dzieci to fajny pomysł - może mieć przecież charakter edukacyjny a nie zaraz polityczny. Skąd dzieciaki mają czerpać podstawową wiedzę o polskich władzach - przecież nie z telewizyjnych pyskówek?
Blog to wg mnie coś naturalnego, ale może jestem spaczony przez to że blogami się zajmuję ;) Ale taki blog musi jednak być na poziomie pasującym do powagi urzędu inaczej faktycznie będzie to słabo wyglądać.
-
2009/07/29 15:50:10
Oferta zwycięzka nie była najtańsza, ani najdroższa. Ale już 1.7 pkt za nią była oferta najtańsza oceniona merytorycznie jako 2.5 razy gorsza. Naprawdę niewiele brakowało. Delikatna różnica wyceny i serwis byłby wdrażany w oparciu o koncepcję oceniona jako najgorsza. Pieknę prawo mamy :)
-
2013/03/04 13:10:14
nasz wąsacz to swój gość, ma fajną stronkę nie ma co. notariusz wrocław, cennik tej strony wyszedł tak samo jak mój a nawet taniej :) eh, a miałem najtańsza stronkę w PLN
-
2013/05/06 13:59:59
[a"www.major-domus.pl/]Zarządzanie nieruchomościami Wrocław[/a] ma lepszą, a dała tylko 50zł a nie 50 tysiecy :) nieraz lepiej nie przepłacać a wychodzi o wiele lepszy efekt