entuzjastycznie, czasem o internecie
Blog > Komentarze do wpisu

Zhackowałem tvn.24 (zrzut kompletnej strony)

Tvn24.pl i o2.pl miały wczoraj problemy z zachowaniem ciszy wyborczej. Pomijając absurdalność przepisów o ciszy w dobie internetu i sondaży exit-polls, warto odnotować to zdarzenie. Zwłaszcza, że przyłapany na wpadce tvn24.pl tłumaczył się w kuriozalny sposób. Całe szczęście byłem na tyle przytomny, żeby zapisać to i owo…

Jak wszyscy pamiętamy, cisza wyborcza była przedłużana kilkukrotnie. Pierwszym podawanym przez PKW terminem była 20.30. I właśnie wtedy tvn24.pl opublikował na swoich stronach artykuł z omówieniem swojego sondażu, zatytułowany "!!! Platforma wygrała wybory".
Link do tekstu stał się natychmiast hitem w komunikatorach i na przeróżnych forach. Potem zniknął z serwisu, a zastąpiła go informacja o ataku hakerskim na portal. Z kolei ona wyparowała przed północą. Zrzuty ekranów z poszczególnych stron można obejrzeć sobie np. na blogu Tomasza Topy, który pozbierał je z całego internetu.
Takie zachowanie portalu można ocenić jako kuriozalne, zwłaszcza, że "testowe strony" nadal sobie stoją w najlepsze, wystarczy mieć link.
Całe szczęście byłem wczoraj na tyle przytomny, że zarchiwizowałem sobie wczoraj przedwcześnie opublikowany artykuł. Można go pobrać ode mnie jako plik .mht (poniżej link do downloadu). Okazuje się, że umieszczony na jego końcu link do forum jest nadal żywy i nawet teraz można zapoznać się z opinią umieszczoną o 20:39 przez zaskoczonego internautę. Na wszelki wypadek stronę forum również zapisałem. 

Jeśli chodzi zaś o o2.pl - nie zdążyłem zrobić screena. Tu jednak sprawa jest innego kalibru, bo zaprezentowane przed czasem wyniki daleko odbiegały od rzeczywistych (co wskazuje na testowy charakter publikacji) i redakcja portalu nie próbowała potem oskarżać swoich użytkowników o atak hakerski…   

=== update ===
Internet Standard publikuje wyjaśnienia kierownictwa tvn24.pl. Tym razem nie ma ani słowa o tajemniczym ataku hakerów, pojawili się za to "najbardziej zaawansowani userzy". Nadal jednak jest to robienie ludzi w balona: sam przeklikałem się do przedmiotowego artykułu wprost z ze strony głównej serwisu, bez manipulowania adresami.
Być może rzeczywiście była tam po drodze jakaś plansza reklamowa zasłaniająca wejście, ale takie cuda większość przyzwoitych internautów ma poblokowane. I strona z sondażem wyborczym nijak nie była "stroną testową, gdzie materiały są edytowane przed publikacją" - od ostatecznego tekstu różniła się jedynie tytułem. A maile do redakcji szły wyjątkowo długo - przyszły "kilka minut po 22", podczas gdy tekst wisiał sobie w najlepsze od ok 20:30.
Szkoda, że już nie słychać nic o tych złych hakerach, wygląda na to, że internetowym przestępcom się upiekło :/

poniedziałek, 22 października 2007, ols

Polecane wpisy

  • :-O

    Oooo, nowy BlogFrog ;-)

  • Grindhouse vol.2: Planet Terror. tzn. relacja z Tuby

    Byłem dziś na TUBIE , o czym napiszę krótko. Po TUBIE publika dostała wiadro krwi i flaków gęsto wzbogaconych ołowiem o czym szerzej. Zapraszam do relacji…

  • Na pohybel złodziejaszkom!

    Brak poszanowania praw autorskich, bezczelne żerowanie na cudzej pracy, brzydkie chwyty. Tak właśnie działają pseudopozycjonerzy, którym wydaje się, że kombinac

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Wybory, tvn24 i moje nbsp śledztwo z Dziwny jest ten świat
Cyt.: 8220 Tvn24.pl i o2.pl miały wczoraj problemy z zachowaniem ciszy wyborczej. Pomijając absurdalność przepisów o ciszy w dobie internetu i sondaży exit-polls, warto odnotować to zdarzenie. Zwłaszcza, że przyłapany na wpadce tvn24.pl tł... »
Wysłany 2007/10/22 19:05:31
Komentarze
2007/10/22 11:25:46
ja dostałem cynk na forum Kraj - wątek co prawda zaraz wyleciał ale się załapałem. Oszczędziło mi to dwóch godzin nerwów :)
-
ols
2007/10/22 11:27:37
hmm, nawet chyba wiem kto go wyrzucił ;)

Żeby było ciekwaiej - ta informacja była normalnie opublikowana na ich głównej stronie, sam tak na nią wszedłem.
-
2007/10/22 15:47:58
Czyli TVN zastosował taktykę "jak Cię złapią za rękę w czasie kradzieży, powiedz, że to nie Twoja ręka". ;)
-
2007/10/22 18:24:34
To tłumaczenie też odpublikowali, Kubie chyba nerwy puściły. Mam dylemat z tym ściganiem TVN i kogokolwiek za ciszę.
Chyba jednak nie powinniśmy w to wchodzić, bo to pewnie ludzki błąd, a nie intecja złamania prawa.
Samo zaś tłumaczenie jest ciekawym przypadkiem w temacie PR w sytuacjach kryzysowych. Otóż gdy w zasadzie nikt o tym nie wie, lepiej nie mówić nic niż się tłumaczyć. Ile osób dowiedziało się o sprawie wyłącznie dzięki temu, że było tłumaczenie.
-
ols
2007/10/22 18:32:15
w międzyczasie pojawiło się nowe tłumaczenie - dopisałem do tekstu.

Oczywiście ślepe przestrzeganie półmartwego (zwłaszcza w sieci) przepisu nie jest takie ważne.

Chodzi o to, że normalni userzy spotykają się z zarzutami o "hackerskiej" działalności. Akurat wczoraj nie miałem czasu na żadne macanie adresów w ich serwisie - sami wywalili sondaż na głównej.

Mam nadzieję, że w kolejnych wyborach nie będzie już tego nieżyciowego przepisu i wydawcy nie będą musieli zwalać winy na swoich userów. Tymczasem będę ostrożniej chodził po tvn24.pl, a nuż znów coś nielegalnie otworzę…
-
2007/10/23 10:19:06
Ols, nie licz na cud. Ten przepis będzie. Jeśli w finansach publicznych będzie porządek to będzie ekstra. Do takich pierdół nikt się nie dokopie.

Coś mi tu zwalnia pisanie. Za dużo dodatków :-)
-
ols
2007/10/23 12:15:40
zrobię tu redesign i powywalam to i owo ;)
-
2007/10/23 15:27:07
Przepis jest sensowny. Tylko bezsensowny jest rygoryzm jego stosowania. :)
Może powinien być zmodyfikowany w ten sposób, że cisza wyborcza trwa do godziny 20.00 (zakładając, że gdzieś będzie wcześniej zapisane, że to jest "standardowa" godzina zamknięcia lokali). :)
-
2007/10/25 21:24:34
Żeby nam tylko wyborów nie unieważnili z tego powodu kurde no ... Drugi raz takiej mobilizaji naród nie wykaże.
-
2007/10/27 10:15:49
Tak.
Tłumaczy się winny przecież. Lepiej zachować wymowne, przeciągłe milczenie, które teraz z powodzeniem stosuje nasz prezydent :)
-
Gość: giamana, *.pia.abpl.pl
2010/06/20 20:09:34
na TVP, na stronie głównej jest nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich.